Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna www.logopeda.fora.pl
forum o terapii wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna -> Wejdź i porozmawiaj
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hagart




Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:51, 16 Mar 2021    Temat postu: Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka?

Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka
.

Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka?



Nauka gry na instrumencie muzycznym pozytywnie zmienia strukturę mózgu dzieci oraz usprawnia procesy związane z koncentracją i podejmowaniem decyzji – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.



[img]https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/BB1eDvhx.img?h=491&w=874&m=6&q=60&o=f&l=f&x=501&y=275[/img]


© Dostarczane przez Supermamy.pl Rozwój Dziecka


Badano wpływ treningu muzycznego na rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy 20. dzieci w wieku szkolnym. Oddziaływanie lekcji muzyki na mózg obserwowano za pomocą takich urządzeń, jak rezonans magnetyczny, elektroencefalograf oraz testów behawioralnych.


W odróżnieniu od zabawki z melodią, z instrumentem muzycznym mamy do czynienia wtedy, gdy zachodzi korelacja między zachowaniem dziecka a wysokością tonu - np. dziecko uderza w bębenek raz ciszej, raz głośniej, dmucha w gwizdek z różną siłą itd.

Nauka gry na instrumencie a rozwój dziecka


Po dwóch latach obserwacji naukowcy stwierdzili, że trening muzyczny wpłynął pozytywnie zarówno na białą istotę mózgu (skupiska neuronów będących jednym z podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego, odpowiadających za uczenie się), jak i na istotę szarą (zwierającą większość neuronów biorących udział w przetwarzaniu informacji).

Ponadto trening poprawiał koncentrację i podejmowanie decyzji, a także przyspieszał dojrzewanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięku, rozwój językowy, percepcję mowy oraz umiejętność czytania.


- Udokumentowaliśmy zmiany w mózgach dzieci uczestniczących w treningu muzycznym. Różnią się one od tych, które uznawane są za typowe dla danego wieku. Wskazuje to, że muzyka jest ważnym narzędziem, które może pomóc dzieciom dojrzewać emocjonalnie i intelektualnie - komentuje współautorka badań.

fot. istock.com


[img]https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/BB1eDFE3.img?h=584&w=874&m=6&q=60&o=f&l=f[/img]

© Dostarczane przez Supermamy.pl dziecko i dzwoneczki



Jakie jeszcze cechy pomaga rozwijać muzyka?

Oto kilka z nich:


Koncentracja - nauka gry na instrumencie, a w przypadku kilkumiesięcznych maluchów samo odkrywanie instrumentu, wzmacnia zdolności do koncentracji, szczególnie przydatnej w szkole.

Koordynacja - granie na instrumentach poprawia koordynację ręka-oko. W ten sposób rozwijają się zdolności motoryczne dziecka.

Relaksacja - potwierdzono wpływ muzyki na nasze samopoczucie i zdrowie np. muzyka relaksacyjna obniża ciśnienie krwi, uspokaja serce. Warto więc rozważnie dobierać muzykę, jakiej słuchamy w obecności dziecka.

Cierpliwość i wytrwałość - cechy, które rozwijają się, gdy maluch próbuje grać na instrumencie. Przydają się w życiu, także zawodowym, gdyż dzięki nim jesteśmy w stanie osiągać cele mimo przeszkód.

Pewność siebie - zachęcanie dziecka do gry, chwalenie za próby i postępy sprawiają, że poczucie własnej wartości u dziecka rośnie. Dzieci z mocnym poczuciem wartości siebie są szczęśliwe i odnoszą więcej sukcesów, potrafią także w życiu dorosłym nawiązywać zdrowe relacje.

- W programie badawczym wzięli udział uczniowie w wieku 6-7 lat z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Dorastanie w ubóstwie może działać hamująco na rozwój mózgu dzieci, co przekłada się na wyniki w nauce. Programy takie jak ten mogą pomóc zniwelować ten problem – podkreśla dr Assal Habibi.




[link widoczny dla zalogowanych]
@
[link widoczny dla zalogowanych]
@
[link widoczny dla zalogowanych]
@


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez hagart dnia Wto 16:52, 16 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna -> Wejdź i porozmawiaj Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin