Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna www.logopeda.fora.pl
forum o terapii wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

JAK WYSTĘPOWAĆ PRZED KAMERĄ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna -> Wejdź i porozmawiaj
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
orator
Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:23, 19 Lip 2012    Temat postu: JAK WYSTĘPOWAĆ PRZED KAMERĄ?

JAK WYSTĘPOWAĆ PRZED KAMERĄ?

Jak skonstruować wypowiedź do kamery, żeby telewizja pokazała nas takimi, jakimi chcemy być odbierani. Kto dobrze pokazuje się w tv?


Autor: Władysław PitakGdzie najtrudniej umieć zachować się?


W telewizji. Tutaj słyszy się, ale przede wszystkim widzi. Przeciętnie 87 z każdych 100 wrażeń, odbieranych przez nasz mózg, pochodzi od wzroku. W rozmowie - twarzą w twarz - większość informacji przechodzi drogą wzrokową. W konsekwencji, dla podniesienia skuteczności naszej wypowiedzi słownej, wykorzystujemy środki niewerbalne.


W rozmowie drukowanej dziennikarz może zadać rozmówcy wiele dodatkowych pytań, wyjaśnić istotę problemu, może zachowywać się prywatnie, aby otrzymać pełną odpowiedź. W wywiadzie - na żywo - trzeba przestrzegać konwencji, czyli reguł programu radiowo-telewizyjnego i nie ma czasu na poprawianie nieudanych pytań czy zachowań.


W przypadku wyboru autorytetu naukowego czy wybitnego polityka trzeba liczyć się z tym, że o niektórych zagadnieniach będzie mniej ciekawie opowiadał niż fryzjer czy kucharz. Zatem? Nie wszyscy do wywiadów się nadają. Niektórzy, choć mają wiedzę bardzo rozległą, w rozmowie z dziennikarzem, do mikrofonu lub przed kamerą denerwują się i peszą i niewiele można z nich "wydobyć".

Wywiad to nie tylko sztuka zadawania pytań, to przede wszystkim umiejętność słuchania i reagowania na to, co powie osoba zaproszona.

Badania wykazują, że ok. 50 % czasu przeznaczonego na komunikowanie się zajmuje słuchanie. Praktycznie zaraz po zakończeniu rozmowy , pamiętamy jedynie połowę tego,co usłyszeliśmy, a po 8 godzinach tylko jedną czwartą. Jeżeli chodzi o skuteczność porozumiewania się, to badania wykazały, że ludzie zapamiętują 20 % tego, co usłyszeli, 30% tego, co zobaczyli, 50 % tego, co jednocześnie słyszeli i widzieli, 70 % tego, co sami mówią i aż 90 % tego, co sami robią.

Czy mową ciała nie da się choć trochę pomanipulować?
No, może trochę, ale mówiąc z cynicznym przekonaniem: kto z czysto zawodowych względów czasami oddala się od prawdy, na przykład polityk, aktor , akwizytor czy sprzedawca, ten ma najczęściej mowę ciała na tyle wyćwiczoną, że nie jest łatwo rozpoznać u niego kłamstwo.

Musimy liczyć się z tym, że kto chce mówić nieprawdę i jednocześnie być przekonującym, zwykle tłumi wszystkie gesty. Najczęściej dotyczy to tłumienia gestów dużych. Gesty małe nie dadzą się tak łatwo opanować . Drgnięcia różnych mięśni twarzy, rozszerzanie i zwężanie źrenic, krople potu na brwiach, zaczerwienione policzki, mrugnięcia i tysiące innych gestów mogą być zauważone przez telewidzów dzięki realizatorowi i kamerzyście.

Nawet jeżeli ktoś stale ćwiczy, jak np. politycy, jest w stanie tylko przez krótki czas "fałszować" mowę swojego ciała. I musi się przy tym dobrze kontrolować. Aktorzy, jako "profesjonalni kłamcy" także tego doświadczają. Dlatego tak sporą wagę przykładają do tego, by między nimi a publicznością istniała zawsze pewna odległość. Jest to dystans, który stwarza iluzje. Nowe masmedia nie ułatwiły aktorom i politykom niczego. Wielu "boskich" aktorów na scenie okazało się pozerami w zbliżeniu oka kamery.
Jeżeli nasze kłamstwo ma funkcjonować, najpewniejszą taktyką jest znalezienie się poza zasięgiem obiektywu kamery. Lepiej kłamać siedząc za biurkiem, mając okno za plecami lub rozmawiając przez telefon.

Kiedy jednak trafimy do telewizji, musimy pamiętać, że jest to bezlitosne medium, którego siła rażenia jest ogromna. W świetle jupiterów małe gesty mogą urosnąć do rangi problemu, które oko kamery przekaże telewidzom. Źle dobrane elementy stroju lub nieład fryzury mogą spowodować, że widzowie będą bardziej zafrapowani naszym wyglądem, niż tym co mamy do powiedzenia. Dlatego jednym z bardzo ważnych elementów przygotowania się do występu w telewizyjnym studio jest odpowiednie zadbanie o swój wygląd.

Jeżeli więc zostałem zaproszony do programu telewizyjnego, muszę przestrzegać kilku zasad.

Ubieram się wygodnie, tak aby nie czuć się skrępowanym swoim ubiorem. Nigdy nie zakładam nowo zakupionych ubrań.
Unikam ubrań w prążki, kratki i paski, gdyż telewidzowie będą mieli wrażenie, że moje ubranie mieni się wieloma kolorami - "blikuje". To drażni telewidzów i odciąga ich uwagę. Unikam także ekstrawagancji.
Jeśli chcę podkreślić karnację twarzy zakładam jasnoniebieską koszulę l. Unikam intensywnie niebieskiej garderoby, bo być może w studiu stosowany będzie tzw. blue-box - technologia do nakładania na niebieskie tło obrazu z innego źródła. Na niebieskich częściach mojego ubrania będzie wówczas widać w telewizorze ów nakładany obraz.
Nigdy nie zakładam śnieżnobiałej koszuli. Dzięki temu operatorzy kamer nie mają problemów z ustawieniem ostrości obrazu. Dodatkowo biel bardzo silnie odbija światło reflektorów i na tle ciemniejszych dekoracji mógłbym wyglądać jak jarząca się żarówka.
Nie zakładam okularów z ciemnymi szkłami, bo mógłbym przypominać agenta służb specjalnych.
Nie wbiegam do studia w ostatniej chwili. Dzięki temu daję czas wizażystce, która zajmie się moją charakteryzacją. W studiu ze względu na oświetlenie panuje wysoka temperatura. Dzięki pudrowi nie będzie widać, gdy zacznę się pocić.
Moje wskazówki dotyczą tych elementów, które są wspólne dla obu płci. Przyjrzymy się baczniej zasadom, jakich przed kamerami telewizyjnymi powinny przestrzegać kobiety:

Unikajcie wyzywających dekoltów oraz pokazywania bielizny, bo męska


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
orator
Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:24, 19 Lip 2012    Temat postu:

Unikajcie wyzywających dekoltów oraz pokazywania bielizny, bo część widowni skupi się właśnie na tym, a kobieca nastroi się do Was nieżyczliwie.

Odradzam wizytę w studiu w krótkich spódnicach. Gdybyście jednak akurat były w mini, nie pozwólcie, by sadzano Was naprzeciw kamery , siadajcie wówczas bokiem do obiektywu.

Nie ubierajcie się w rzeczy zbyt jasne, bądź jaskrawe.
Nie zakładajcie błyszczącej biżuterii, bo będzie ona puszczać refleksy świetlne, na których widzowie skupią uwagę.

Unikajcie zbyt luźnych bransolet, które będą stukać o siebie lub stolik, przy którym będziesz siedzieć.
Stosujcie makijaż wieczorny (np. ciemniejsza pomadka do ust) wypada w telewizji znacznie lepiej.

A teraz kilka nazwisk osób umiejących (według mnie) zachować się w telewizji. Pamiętajmy, że minęła epoka gwiazd i dzisiejsi idole , to często wytwór ogromnej armii dziennikarzy, wizażystów, reżyserów, realizatorów i przemysłu rozrywkowego. Ale zdarzają się osoby, które chętnie oglądam i którym nie przeszkodzi dobrze zachowywać się nawet podczas spadającego reflektora. Do takich osobowości zaliczam M. M. Kolonko, kardynała Józefa Glempa, Krystynę Loskę i Edytę Wojtczak. Podobają mi się także Jan Maria Rokita, Zyta Gilowska i Andrzej Lepper, gdyż zachowują się niekonwencjonalnie w swojej mowie ciała, a przy tym dobrze mówią po polsku i są fotogeniczni. Za nieskutecznych mówców uważam Grzegorza Kołodkę, Leszka Balcerowicza, Andrzeja Olechowskiego i Waldemara Pawlaka, gdyż lekceważą oponentów i często są cyniczni, a poza tym lubią dużo mówić, ale mało rozmawiają .

Władysław Pitak - Logopeda medialny


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erka
Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:01, 06 Paź 2012    Temat postu:

Na serwerze Towarzystwa LOGOS Władysław Pitak umieścił I element warsztatów artystycznych w Nowym Warpnie -oprawę wokalną Mszy św. w dniu 15 sierpnia 2012 r.

Aby posłuchać i obejrzeć nasze śpiewy należy wejść na jeden z poniższych adresów:

1. [link widoczny dla zalogowanych] (22 minuty=16 255 KB) -
słaba jakość obrazu i dźwięku ze względu na bardzo dużą kompresję.

2. [link widoczny dla zalogowanych] (22 minuty=63 749 KB) -
średnia jakość obrazu i dźwięku ze względu na dość dużą kompresję pliku.

Osoby zainteresowane lepszą jakością obrazu i dźwięku mogą zamówić płytę
VCD (dobra jakość) lub DVD ( najlepsza jakość) pod adresem e-mail:
[link widoczny dla zalogowanych]


W najbliższym czasie W.Pitak wykona montaż filmowy z koncertu finałowego, który
również będzie można obejrzeć i posłuchać w internecie, a bardziej
zainteresowani będą mogli zamówić płytę VCD lub DVD.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erka
Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:01, 06 Paź 2012    Temat postu:


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Władysław opracował i umieścił w internecie
fragmenty 2 koncertów (15 i 18.08.b)r w Nowym Warpnie.

Oto adresy plików , które można do pobrać do własnego użytku:

Msza św. w dniu 15.08. br (jeden film w dwóch kompresjach)

[link widoczny dla zalogowanych] (63 749 KB, długość=22:17 min)
[link widoczny dla zalogowanych] (16 255 KB, długość=22:17 min)

Koncert w dniu 18.08.br (4 części filmu - cały koncert z zapowiedziami)

[link widoczny dla zalogowanych] (38 624 KB, długość= 15:27 min)
[link widoczny dla zalogowanych] (39 544 KB, długość= 15:49 min)
[link widoczny dla zalogowanych] (43 984 KB, długość= 17:36 min)
[link widoczny dla zalogowanych] (39 889 KB, długość= 15:58 min)

Koncert w dniu 18.08.br (w 2 częściach audio - cały koncert z zapowiedziami)

[link widoczny dla zalogowanych] (29 279 KB, długość 31:13 min)
[link widoczny dla zalogowanych] (31 408 KB, długość 33:30 min)

PS.
W/w materiały filmowe i akustyczne zostały umieszczone na serwerze Towarzystwa LOGOS. Aby obejrzeć lub wysłuchać naszych występów należy skopiować i wkleić na pasku przeglądarki jeden z w/w linków i poczekać na załadowanie pliku.

Przed obejrzeniem filmu, najlepiej jest zgrać wybrany plik do komputera , a następnie dokonać startu.

Są również gotowe nagrania lepszej jakości, na płytach dvd i autor filmu może je udostępnić na uzgodnionych warunkach.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wspominania.
kontakt z autorem filmu:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erka
Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:03, 06 Paź 2012    Temat postu:http://www.logopeda.fora.pl/wejdz-i-porozmawiaj,1/jak-wystepowac-przed-kamera,29.html#123

@

http://www.emerytka.fora.pl/oferty,19/niedomykalnosc-strun-glosowych,103.html#411

@

http://www.dziennikarz.fora.pl/dziennikarstwo-telewizyjne,3/warsztaty-choralne-w-nowym-warpnie-2012,48.html#122

@

[link widoczny dla zalogowanych]

@

[link widoczny dla zalogowanych]

@

[link widoczny dla zalogowanych]

@

[link widoczny dla zalogowanych]

@


http://www.psychologia.fora.pl/logoterapia-terapie-naturalne,13/spiewajcie-w-chorze,176.html

@

http://www.psychoterapia.fora.pl/logoterapia-terapie-naturalne,7/spiewanie-w-chorze-daje-zdrowie,152.html#1062

@

[link widoczny dla zalogowanych]

@

[link widoczny dla zalogowanych]

@Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
logopeda
AdministratorDołączył: 13 Lip 2012
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:27, 28 Kwi 2013    Temat postu:

.


Władysław Pitak z kuracjuszami w jaskini solno-jodowej Galos w Szczawnie Zdroju

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
GŁOWA DO GÓRY - BĘDZIE DOBRZE
Chodź na stronę:
[link widoczny dla zalogowanych]~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Opracowanie i wykonanie: Władysław Pitak.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
orator
Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 8:47, 01 Maj 2013    Temat postu:

"Rozwiń zdolności - bądź oryginalny" - psychoterapia - Pun.pl[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych] -
"Rozwiń zdolności - bądź oryginalny
tel.(94) 340-60-06 ,
600-809-254
e-mail : [link widoczny dla zalogowanych] ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna -> Wejdź i porozmawiaj Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin